Terra Mystica

Recenze deskových her, diskuse, rady a tipy. Udržujte schéma 1 hra = 1 vlákno.

Tuto hru

hrál jsem, budu hrát znovu
2
100%
hrál jsem, nebudu hrát znovu
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, ale chci hrát
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, nemám zájem
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 2

Terra Mystica

Příspěvekod JarynekZ » pát 20. led 2017 16:38:56

Zařazení: kompetitivní euro
Kategorie: strategická
Počet hráčů: 2-5
Herní doba: 30 minut dle popisu, z praxe okolo hodiny
Autoři: Ostertag, Drögemüller
Zpracování: dřevěné komponenty, tvrdý karton, subjektivně velice kvalitní
Cena: cca 1200,-
Vydavatel CZ: MINDOK

Příjemně náročná hra, ve které si každý hráč musí hlídat body z několika různých aspektů. Některým může vadit, že se hraje pouze šest (poměrně členitých) kol ukončených PASSem všech hráčů, osobně mi přijde tento počet jako optimální. Standardní postup nového hráče je v early game naplánovat honosný postup k drtivému vítězství, v mid game pochopit, že ne všechny plány musí vyjít, a v end game se snažit splnit aspoň něco, jelikož se za prase nedostává prostředku. Postupem času a po přivyknutí na hru se počáteční plány stávají mnohem střízlivější, hráč hru "nezná", dokud neodehrál alespoň 5 partií.
Ve hře hrajete za svůj národ (náhodně, nebo cíleně vybraný, záleží na domluvě), který má určité schopnosti, ať už slevu na určitých prvcích, nebo usnadnění některé z mechanik. Pokud nedostačují finance a dělnictvo, coby základní platební měna, přichází na řadu management energetických krystalů, kterými lze platit za bonusy, s tím, že krystaly se vrací pouze v jedné ze tří energetických fází, ve druhé se přímo vyřazují ze hry bez možnosti návratu, ve třetí fázi je lze pouze dobíjet, nedají se používat. Zároveň se hlídá vliv každého z národů v každém ze čtyř kultů, přičemž nejvyšší vliv je oceněn bodově na konci hry.
Základním cílem hry je vybudovat největší území s nejdražšími budovami, přičemž stavět budovy lze pouze na polích na bázi danou národem (tráva, lesy, poušť, ...), jinou bázi je nutné před stavbou tzv. terraformovat, což stojí měnu a jedná se o jeden ze základních aspektů hry.
Jediný ukazatel vítězství jsou body na konci hry, přičemž body lze i v průběhu hry ztrácet. Ve hře je implementována interakce mezi národy, a to tehdy, staví-li národ v těsném sousedství jiného národa - pro onen druhý národ z takové akce vyplývá možnost využít bonus, aktivní hráč musí na tuto akci podle pravidel upozornit.

+ hra je jednoduchá na naučení
+ ačkoliv vyžaduje plnou koncentraci všech hráčů po celou dobu hry, obvykle se nestává, že by nějaký hráč delší dobu neměl co dělat
+ kvalitní zpracování komponent
+ znovuhratelnost, byť bez možnosti obměn

- čas potřebný na přípravu a na úklid hry
- horší možnost transportu vzhledem k váze a rozměrům (dáno kvalitou zpracování)

Subjektivně 9/10.
Velmi kvalitně zpracovaná deskovka, výborně koncepčně vyřešená, ale přípravy a úklid sežerou dost času a téměř třikilová krabice se dost rychle pronese.
No. No, he's not a lion. Yeesh, definitely not a lion... and uh... uh, his daughter, um, say... vanished?
Are you Valsymised enough? Sure?
Znáš pravidla? Ne? Přečti si je zde!
Pokud hraješ Hru, tak jsi právě prohrál(a). Gratuluji.
Uživatelský avatar
JarynekZ
Administrátor
 
Příspěvky: 11093
Registrován: pát 16. črc 2010 21:15:53
Cash on hand: 29,937.90
Bank: 6,179,707.67
Bydliště: sever Jihomoravského kraje
Aura: 166

Zpět na Deskové hry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron