Andor

Recenze deskových her, diskuse, rady a tipy. Udržujte schéma 1 hra = 1 vlákno.

Tuto hru

hrál jsem, budu hrát znovu
1
20%
hrál jsem, nebudu hrát znovu
1
20%
nehrál jsem, ale chci hrát
1
20%
nehrál jsem, nemám zájem
2
40%
 
Celkem hlasů : 5

Andor

Příspěvekod JarynekZ » úte 24. led 2017 16:09:26

Zařazení: kooperativní ameri
Kategorie: strategická
Počet hráčů: 2-4
Herní doba: 60+ minut dle popisu, z praxe by to mohlo sežrat i celou noc
Autoři: Michael Menzel
Zpracování: kartonové komponenty s plastovými úchyty, kartonové figury (př. drak, věž), subjektivně vyžaduje opatrnost, ale asi to chvíli vydrží
Cena: cca 750,-
Vydavatel CZ: Albi

Silně příběhově postavená hra, která se sice ze začátku tváří jako hra s prakticky nulovou znovuhratelností, ale už během první hry (která funguje zároveň jako takový tutoriál) zjistíte, že sežere strašnýho času, než se vůbec dohrají předpřipravené scénáře, kterých hra obsahuje 5, a umožňuje dále tvořit scénáře vlastní. Každý scénář totiž počítá s příběhovými zvraty, které přichází po zabití jednoho monstra kterýmkoliv hráčem. Prvních 10 minut se tedy zdá, že je na všechno až příliš moc času, následuje velice tvrdý pád do zjištění, že je celá družina ve velmi těsném časovém tlaku. Bez použití "cheatů" ("tak ten příběh teď neposunem") není prakticky šance scénář na první pokus úspěšně dohrát.
Každý pohyb postavy o jedno pole, případně interakce, trvá postavě jednu hodinu herního času, přičemž jeden herní den má 7 hodin. Těchto 7 hodin lze v případě nouze přetáhnout až o tři hodiny, ovšem za cenu poměrně bolestivé ztráty bodů vůle, která jako jeden z parametrů postavy určuje, jak dlouho postava vydrží v boji, případě jakým počtem kostek postava může házet.
Zjednodušeně, pro představu, scénář může mít až 14 bodů (zpravidla méně), když nepočítáme boj, může se každá postava posunout o 7 polí za jeden den (zpravidla méně, protože boje a interakce), a herní deska obsahuje mapu rozdělenou na cca 90 polí s tím, že ne všude se dá přecházet, a je tedy občas nutné oběhnout celou mapu kvůli v polovině příběhu odkrytému úkolu. Do toho je samozřejmě ke konci všude samá příšera, které si ale nemůžete kvůli posouvání příběhu dovolit zabíjet jako na běžícím pásu. Každý pohyb se počítá, každá interakce má své důsledky, vše je nutné hodně důkladně rozmýšlet. Z toho plyne poměrně jasná chyba - pokud je ve hře zkušenější hráč, obvykle začne velice rychle hru sám organizovat, aby ostatní jenom slepě tahali své postavy podle obdržených instrukcí, jelikož nejsou schopni dopředu hledat důsledky svých tahů. Další výraznou chybou je, že hra obsahuje přes 350 komponent, z nichž je v každém scénáři potřeba asi třetina, navíc jsou komponenty poměrně špatně stylizované, a bude tedy trvat sakra dlouho, než budete schopni tahat potřebné figury bez nutnosti listování v manuálu. S tím souvisí třetí chyba, a sice téměř neúnosná doba přípravy a organizace úklidu.

+ příběh
+ grafické zpracování
+ koncept hry

- doba přípravy
- příliš vysoká náročnost vzhledem ke kvalitám hry
- sklon ke hře jednoho hráče organizujícího své "ovečky v poli"
- velký počet komponent v malém objemu
- méně zábavný soubojový systém

Subjektivně 5/10
Poměr cena/kvalita zpracování je velmi dobrý, herní mechanika je postavena na výborném konceptu, bohužel mám dojem, že se to autorovi při převedení do praxe rozpadlo pod rukama.
No. No, he's not a lion. Yeesh, definitely not a lion... and uh... uh, his daughter, um, say... vanished?
Are you Valsymised enough? Sure?
Znáš pravidla? Ne? Přečti si je zde!
Pokud hraješ Hru, tak jsi právě prohrál(a). Gratuluji.
Uživatelský avatar
JarynekZ
Administrátor
 
Příspěvky: 11093
Registrován: pát 16. črc 2010 21:15:53
Cash on hand: 29,937.90
Bank: 6,179,707.67
Bydliště: sever Jihomoravského kraje
Aura: 166

Re: Andor

Příspěvekod Araoth » úte 24. led 2017 19:12:10

Má Andor něco společného se stejnojmeným webovým portálem?
Dvakrát ženatý, jedenkrát otec. Cévní instalatér ve městě perníku.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Araoth
Chlív LL
 
Příspěvky: 8466
Registrován: úte 20. črc 2010 19:30:08
Cash on hand: 7,814.50
Bank: 0.00
Bydliště: Koněpůlky
Aura: 140

Re: Andor

Příspěvekod JarynekZ » úte 24. led 2017 21:41:44

Nemyslím si, jestli myslíš ten portál týkající se dračího doupěte. Jako jasně, tahle věc se taky snaží sestavovat příběh a sázet do cesty nějakej ten trigger, a je fakt, že na konci je drak, ale to je asi tak všechno.

edit: to hlasování asi budu dávat ke všemu. A pokud sem dá recenzi i někdo jinej, prosím, aby tam tu anketu, v tomhle formátu, nacpal taky.
No. No, he's not a lion. Yeesh, definitely not a lion... and uh... uh, his daughter, um, say... vanished?
Are you Valsymised enough? Sure?
Znáš pravidla? Ne? Přečti si je zde!
Pokud hraješ Hru, tak jsi právě prohrál(a). Gratuluji.
Uživatelský avatar
JarynekZ
Administrátor
 
Příspěvky: 11093
Registrován: pát 16. črc 2010 21:15:53
Cash on hand: 29,937.90
Bank: 6,179,707.67
Bydliště: sever Jihomoravského kraje
Aura: 166

Re: Andor

Příspěvekod JarynekZ » úte 24. led 2017 22:27:02

Při psaní jsem přemýšlel, jestli si to těch 5/10 zaslouží nebo ne. Chtěl jsem být vstřícný a dát tomu ten průměr, ale jak mi to pořád vrtá v hlavě, optimalizace na prd (fakt se to děsně blbě chystá), je to svinsky náročný na čas, a jak bylo zmíněno, často to zatne do stavu, kdy celou hru řídí jeden hráč, druhej mu možná přicmrndává, a zbylí dva jenom šoupou figurkama, aby se pak ve druhé třetině zjistilo, že už je to stejně pat... Já nevím, mám chuť to srazit na 4/10...
No. No, he's not a lion. Yeesh, definitely not a lion... and uh... uh, his daughter, um, say... vanished?
Are you Valsymised enough? Sure?
Znáš pravidla? Ne? Přečti si je zde!
Pokud hraješ Hru, tak jsi právě prohrál(a). Gratuluji.
Uživatelský avatar
JarynekZ
Administrátor
 
Příspěvky: 11093
Registrován: pát 16. črc 2010 21:15:53
Cash on hand: 29,937.90
Bank: 6,179,707.67
Bydliště: sever Jihomoravského kraje
Aura: 166


Zpět na Deskové hry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron