Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes

Recenze deskových her, diskuse, rady a tipy. Udržujte schéma 1 hra = 1 vlákno.

Tuto hru

hrál jsem, budu hrát znovu
1
100%
hrál jsem, nebudu hrát znovu
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, ale chci hrát
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, nemám zájem
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » úte 07. zář 2021 8:21:20

Zařazení: 2 player skirmish
Kategorie: strategy, area majority/influence, deck, bag & pool building
Počet hráčů: 2120
Herní doba: 20-45 minut (20 pokud víte co a jak)
Autoři: Paolo Mori
Rok vydání: 2019
Zpracování: tvrdá herní mapa, silné kartonové žetony, látkové pytlíky s pevnou stuhou, papírová zástěna
Cena: cca 539,-
Vydavatel: TLAMA games, PSC Games, MINDOK, Banana Games a další
Link na mbg: není

Na dobré rychlé strategické odreagování s vašim milým protějškem nebo dobrým kamarádem/kamarádkou je zajímavým kandidátem tato hra.
Po pochopení efektů symbolů, které naleznete na mapě, je hra v podstatě vysvětlena a hned můžete hrát, což je značnou výhodou, pokud chcete donutit hrát někoho běžně nehrajícího.

V Blitzkrieg! se jeden hráč ujme týmu němců a jeden hráč týmu spojenců. Oba mají pytlík, ve kterém mají stejný počet žetonů, jen rozlišené barvou, kdy zelená je pro spojence a šedá je pro němce. Žetony reprezentují vojska/jednotky, které vykládáte na bitevní pole. Jsou to bitevní lodě, tanky a letadla, vše s hodnotou od 1 do 3 plus pár vyjímek. Na hracím plánu je 6 území. Každé území se skládá s políček, které formují nějakou tabulku, kam pokládáte své žetony. Umístění žetonu musí odpovídat jeho typu (lodě jen do vody, tanky jen na zem a letadla mohou kdekoliv) a zároveň umístěním žetonu aktivujete schopnost tohoto pole. Po splnění efektu pole si nad bojištěm na počítadle síly přemístíte ukazovací kostičku směrem ke svému týmu.

Hra se hraje na 25 bodů a více, kdy němci vyhrávají remízy. K bodování dochází ve chvíli, kdy se v tabulce nějakého území vyplní celý řádek. V tom případě dostane body napsané vedle řádku ten, kdo momentálně vede na tomto území (má kostičku více na své straně týmu) a zároveň může dostat bonus, pokud překonal určitou hranici (v podstatě vede o hodně). Cílem je tedy správně rozmisťovat žetony a reagovat na to, co vykládá protihráč.

K pomoci mohou být například i speciální zbraně, které dostanete jen v případě, že zaktivujete příslušné pole v nějakém území. Na nich naleznete například atomovku pro hladké vítězství na jednom území za cenu ztráty jiných, tanky - lodě - letadla se sílou čtyři, nebo např. partyzány, kteří jsou silnější, je-li váš tým v nevýhodě.

A to je v podstatě celé. Hraje se to tak, že za zástěnou máte vytáhnuté tři žetony a z těch volíte, který žeton umístíte a kam. Efektem některých polí budete moct vybírat z více možností anebo také z méně, protože políčko s bombardováním dovoluje soupeři vám jeden náhodný žeton vrátit do pytlíku. Po pár hrách se opravdu dokážete vlézt do zmíněných 20 minut na krabici a nutno říct, že si užijete každou minutu. Vcelku malá krabice je pak bonus, pokud beret hru k někomu na návštěvu.+ slušné taktické hody
+ efekty políček a jejich provázání
+ velmi rychlý setup
+ vcelku dobře nadesignovaný prvek náhody
+ znovuhratelnost je slušná
+ hra vypadá, že něco vydrží, nejslabším článkem bude asi látkový pytlík, ale ten se dá jednoduše nahradit
+ i když vám nejdou žetony hned na ruku, můžete se rozplznout do všech území a v podstatě tak "zdržovat" a tím efektně čekáte na ty dobré žetony a zároveň se nevzdáváte/neztrácíte body ve hře

- je to sice v souvislosti s herní dobou, ale 25 bodů dosáhnete relativně rychle (záleží na okolnostech, ale může to být i jen z tří vyhodnocených území)
- superzbraně/efekty jsou buď hodně silné (což je dobře) nebo těžce situační (což mi přijde vcelku naprd)
- soupeř odebere náhodně vybraný žeton z vašeho poolu - dostává nový rozměr, pokud tam máte superzbraň, protože ta je místo barvy vašeho týmu vždy žluté barvy; abysme obešli pravidlo, kdy by každý ukázal na tento žeton, otočili jsme žetony rubem nahoru a ještě s žetony za zástěnou protivník řekl číslo; poté se zvedla zástěna a žeton pozičně odpovídající číslu, jenž vyřkl se vrátil do pytlíku; takhle soupeře jen informujete, že máte k dispozici vytaženou superzbraň, ale nemá přímou kontrolu ji zahodit a tím dává šanci vám


Subjektivně 8/10
Většinou těm číslům na krabici nemůžete zase tolik věřit a to, že deklarují 20 minut ještě naschvál i v názvu mě donutilo se ušklíbnout. Ono to ale fakt umí odsýpat, setup trvá ani ne minutu, dvě-tři minutky dáte na vysvětlování, není-li někdo s hrou obeznámen a pak už jen pokládáte po jednom žetony na mapu. Když jsou oba hráči velmi znalý a netrvá jim moc dlouho taktické přemýšlení, řekl bych, že je možné vytáhnout hru, zahrát si ji a následně ji sbalit do deseti minut. A vzhledem k tomu, že hra je i dobře udělaná a je to dobrá zábava, tak to smekám klobouk. A to proklatě nízko.
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"What's the first thing taxi driver asks the wolf? Where wolf?"

"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"I never remembered his name. Everytime i met him he's like hello captain and i'm like hey... you."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3844
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 88,658.25
Bank: 3,240,691.25
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Deskové hry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník