Duna: Impérium

Recenze deskových her, diskuse, rady a tipy. Udržujte schéma 1 hra = 1 vlákno.

Tuto hru

hrál jsem, budu hrát znovu
1
100%
hrál jsem, nebudu hrát znovu
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, ale chci hrát
0
Žádná hlasování
nehrál jsem, nemám zájem
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Duna: Impérium

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » čtv 15. črc 2021 11:40:24

Zařazení: euro s trochou american trash
Kategorie: worker assigment, deckbuilding, point hunt
Počet hráčů: 1-4
Herní doba: 60-120 minut
Autoři: Paul Dennen, Clay Brooks, Raul Ramos & Nate Storm
Rok vydání: 2020
Zpracování: jemnější lakované karty, standartní karty s tvrdého lakovaného papíru, kartonové žetony, dřevěné kostičky a jiné žetony; velká tvrdá herní mapa
Cena: cca 1400,-
Vydavatel: Asmodee, Dire Wolf, REXhry
Link na mbg: není

Jako prvně, je to hra na motivy Duny, což z ní dělalo silného kandidáta na koupi už samo o sobě. Po pár hrách musím říct, že nejsem zklamaný.
Nejvíce se mi na hře líbí, jak dokázali skoro na všechno nabastlit vícero použití najednou. vysvětlíme.

Hra se hraje na deset nebo méně kol. Méně může být proto, že jakmile někdo dosáhne deseti nebo více bodů, spustí se endgame - neboli současné kolo je posledním kolem hry. Hra se dělí na několik fází, velmi obecně nás však nejvíce zajímají fáze hráčů a boje.

Hráč na tahu může zahrát kartu z ruky a zároveň s tím vyslat agenta na nějaké pole. Karty obsahují od dvou do pěti informací k užitku. Mají nějakou cenu, některé mají klíčová slova (pro referenci jiných karet), dva řádky pro vykonání určitých akcí a seznam ikonek, které vám říkají kam můžete agenta poslat. Hraním akrty teda aktivujete její efekt zahrání (má-li nějaký) a následně (nebo naopak) vykonáte efekt místa, kam jste podle karty poslali agenta. Takhle se to opakuje dokud nechcete vyslat agenta/hrát kartu, nebo už agenta nemáte. Pak musíte udělat akci odhalení, kdy ukážete zbylé karty na ruce. Vykonáte efekty karet odhalení a za zobrazenou peněžní hodnotu + co jste nasbírali i jinde, si můžete koupit libovolný počet karet z tržiště. Nastavíte svoji bojovou sílu na počítadle na mapě a váš tah končí na dobu, dokud nedorajou všichni ostatní. Jakmile je dohrána akční fáze, přechází se k bojové fázi, kdy v podstatě všichni hráči porovnají svoji sílu v daném kole a vítěz (případně i další v pořadí apod. - záleží na počtu hráčů) dostane nějakou odměnu - nejdůležitější jsou většinou vítězné body. Boj se dá ovlivnit kartami intrik a boje, které máte schované, takže boj není nikdy úplně jednoznačný od pohledu. Síla v boji se skládá z ikonek zbraní, které jste měli na kartách během hry (a nebo máte na kartách boje nebo intrik) a počtu vojáků v poli.

Vojáci jsou obeně taktéž zajímavý systém. Vojáky zde reprezentují kostičky vaší barvy a bojové pole se vlastně skládá ze dvou částí - bojového pole samotného a kasáren jednotlivých hráčů. V kasárnách se jednotky boje neúčastní, počítá se pouze síla armády přímo v bojovém poli. Rozdělené je to z taktického důvodu, závisí to na určitých místech na herním plánu, kam posíláte své agenty. Existují místa, kde naverbujete nové vojáky, ale smíte je dát pouze do kasárny. Pak jsou msíta, kdy naverbujete nové vojáky, které můžete poslat rovnou do boje + můžete poslat až dva vojáky do boje z kasárny. No a pak existují pole, kde sice nic nenaverbujete, ale můžete až dva vojáky poslat do boje.

Za provádění některých akcí atd. je potřeba zaplatit. Cena karet je svá vlastní měna, která se nijak nepočítá/neukládá. Prostě na konci svého tahu koupíte co můžete a zbytek propadá. Na osttní věci vám slouží 3 měny: solár, voda a samozřejmě - je to Duna - koření. Vše se dá v nějaké míře dostat na určitých lokacích a zároveň se toho dá mnohem více někde jinde utratit.

Ve hře je také zajímavý systém aliancí. Na levé straně desky mapy jsou 4 frakce ze světa Duny. Každá má vlastní stupnici vlivu pro všechny hráče a dvě místa, kam lze vyslat agenta. Tato místa jsou obecně asi nejlepší, ale na vyslání do těchto oblastí potřebujete speciální symboli na kartách. Navíc ta lepší akce z těch dvou je vždy relativně drahá. Tak jako tak, pokud vyšlete agenta k nějaké frakci, posunete si vliv u této frakce. Ve třetině stupnice dostanete vítězný bod. Ve dvou třetinách - pokud jste první - dostanete token aliance s touto frakcí, což je další bod, dokud jste v držení tohoto tokenu. Třetí třetina slouží právě k tomu, aby vás někdo o alianční token mohl ještě obrat.

Dá se říct, že hra vyžaduje dost přemýšlení tzv. naprázdno, kdy člověk prostě čumí s kartama před obličejem na volná pole na desce hracího plánu. Dva agenti také nesmí být na jednom místě, takže vás protivníci můžou i vyšachovat z určitých lokací, které by se vám třeba hodily. Vyjímečně se tu objevují i karty, které přímo ovlivňují karty protihráčů, většinou se však spíše ovlivňujete intrikami až v boji nebo na konci hry (možné body navíc za splnění určitého úkolu).

Závěrem bych řekl, že je to dobrá hra. První vysvětlení chvilku trvá, ale pak se do toho člověk dostane a pochopí, že jestli chce vyhrát, potřebuje i celkem obstojně přemýšlet. Náhoda tu samozřejmě také hraje svou roli a řekl bych, že není zrovna nejmenší. To ale nic nemění na tom, že koupi hry doporučuji.


+ slušné taktické hody
+ několik principů hraní v jednom
+ dvojí využití karet
+ aliance a intriky
+ možnost hrát sám proti dvoum "botům"
+ tématika Duny

- boje jsou vyřešeny poněkud fádně
- svým způsobem se hraje vždy na maximálně 10 kol, což je celkem škoda
- schopnosti postav se mi zdají být buď absolutně na nic nebo naopak extrémně silné
- možnosti "pročesat" balíček od slabých karet moc není a nemusí se vám to za hru povést ani jednou


Subjektivně 9/10
Řeknu to takhle: protože už jsem dělal svoje vlastní hry, hodně se mi líbí, kolik principů hraní dokázali vměstnat do určitých segmentů hry. Navíc jim to pěkně funguje. Lore Duny dělá své, ale hra za to stojí i bez toho.
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"What's the first thing taxi driver asks the wolf? Where wolf?"

"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"I never remembered his name. Everytime i met him he's like hello captain and i'm like hey... you."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3805
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 73,870.05
Bank: 3,146,308.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Re: Duna: Impérium

Příspěvekod JarynekZ » čtv 15. črc 2021 12:38:22

Harkonneni tam můžou vesele tvořit alianci se Fremeny, tolik k důležitosti lore (:
Ale i tak je to výborná hra.

Odesláno z mého SM-G973F pomocí Tapatalk
No. No, he's not a lion. Yeesh, definitely not a lion... and uh... uh, his daughter, um, say... vanished?
Are you Valsymised enough? Sure?
Znáš pravidla? Ne? Přečti si je zde!
Pokud hraješ Hru, tak jsi právě prohrál(a). Gratuluji.
Uživatelský avatar
JarynekZ
Administrátor
 
Příspěvky: 10929
Registrován: pát 16. črc 2010 21:15:53
Cash on hand: 524.85
Bank: 4,920,447.67
Bydliště: sever Jihomoravského kraje
Aura: 165

Re: Duna: Impérium

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » čtv 15. črc 2021 12:58:07

Tak zakázat jednomu týmu kus hry by bylo velmi nezábavné. Bohužel, ale logicky, se musí s takovýmto postupem člověk smířit už před koupí hry.
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"What's the first thing taxi driver asks the wolf? Where wolf?"

"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"I never remembered his name. Everytime i met him he's like hello captain and i'm like hey... you."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3805
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 73,870.05
Bank: 3,146,308.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29


Zpět na Deskové hry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník