Recenze: Overcooked! 1 (2017)

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Overcooked! 1 (2017)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » úte 01. pro 2020 14:00:00

Pokud si chcete zahrát něco s kámošem, není nouze o kupu her, které to umožňují. Zvláště pokud je váš kamarád taky hráč. Pokud si však chcete zahrát s přítelem/přítelkyní, nemůžete zrovna hrát kde co, že? Obvzláště s přítelkyní (sorry :) ) bývá těžké hrát aspoň "na úrovni" a nenudit se jak v kostele, pokud přítelkyně ke hrám nikdy ani nečuchla. Co však krásně spojí tyto dva břehy je relativně nenáročná na naučení, ale obsahující i pořádné výzvy, hra s názvem Overcooked. Od tvůrců Worms série!

Jak již trochu napovídá název, ve hře se stanete kuchaři. V "kuchyních" (o tom později) připravujete polívky, hamburgry a později další jídla, pro nekončící objednávky. Tedy, nekončící by byly, kdyby tu nebyl také časový limit, nastavený tak akorát. Mise, respektive úrovně a kuchyně stojí na systému hvězd za výsledné skóre. Pokud máte tři hvězdy, jste opravdu machři a můžete se plácat po zádech. Stačí vám však i benevolentnější jedna hvězda a hra vám otvírá další části hry. Nikdy se tak vyloženě nezaseknete, nejdete-li tedy jen po těch třech hvězdách. Hvězdy odpovídají určitému skóre ve hře, které dostáváte, jak jinak, odnášením hotových jídel. Objednávky se sypou jedna za druhou a zcela náhodně. Každá objednávka má také svůj vlastní časový limit. Pokud nestihnete jídlo doručit na označené místo (vždy jedno v kuchyni - v podstatě výdejní místo), stojí vás to body.

Ve hře tedy každý hráč ovládá jednoho kuchaře. S tím se hýbete po kuchyni a děláte x věcí, podle toho, co je zrovna třeba. Mezi vaše nejdůležitější úkony patří krájení a servírování. Vezměme si například polévky, které jsou v prvních misích běžně. Hra vám v horní části obrazovky, kde se objevují objednávky, ukáže, jakou polévku po vás chce a dokonce i ingredience, ze kterých se skládá. Taková žampiónová polévka se skládá ze tří žampiónů. Musíte tedy vzít z označených krabic v kuchyni žampióny a pokrájet je. To se dělá pouze na místech s dřevěnou podložkou a nožem. Každý pokrájený žampión pak musíte dát do hrnce, který by již měl stát na plotně (která sama pozná, je-li na ní hrnec bo co). Uvaření chvíli trvá, avšak nesmíte se opozdit, jinak vám polémka může začit hořet a s tím i třeba celá kuchyň. Pro tyto případy je tu poblíž samozřejmě i hasičák. Hotovou polévku následně z hrnce dáte na talíř a violá - talíř s polévkou odnesete k výdejnímu místu. První jídlo hotové. Cože? To už jsou další tři objednávky? Kdo to má furt stíhat? Vy přeci. Ať už sami nebo s někým.

Pojďme se bavit trochu expertněji, respektive o třech hvězdách. V kooperačním režimu je asi nejdůležitější si správně rozdělit role v kuchyni. Ne vždy jsou kuchyně navržené tak, že jedna osoba dělá pořád jednu věc a druhá druhou věc. Často se budete muset z nějakého důvodu střídat. Po prvním pokusu v misi, kdy pochopíte, co je na dané misi zvláštního, se musíte soustředit na onu věc. Tato hra přímo vybízí, abyste pořád s kolegou kuchařem mluvili. Že nestíháte krájet, pálí se hrnec na sporáku, nebo jste zapomněli odnést objednávku. Jakmile chytíte tu správnou vlnu se svým partnerem, stane se hraní o dost zábavnější. Otázkou však je, jak se vy a váš partner umíte vypořádat s nátlakem. Oba (nebo všichni čtyři - ano, hra se dá hrát až ve čtyřech) musíte předvést určitou rychlost sebereflexe a rychlé improvizace. To po vás hra žádá. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé ve stresu "zamrznou", neví co dříve a nakonec vlastně neudělají vůbec nic. To ale neznamenám, že musíte věšet hlavu do klína. Východiskem pro vás bude to, že hráč, jenž se nejlépe umí vypořádat s tímto stresem v rychlosti, dostane práci navíc - a to rozdávání příkazů. Jednou jsem hrál s jedním kamarádem, kterému jsem prostě od začátku říkal, že bych potřeboval 3 žampióny, pokrájet dva steaky a dát mě to na linku uprostřed. Během toho jsem dělal ten zbytek a po dvou-třech pokusech jsme už začli šlapat jak správně promazaný stroj. Sic mě to stálo o trochu více sil. Každý se také může poctivým tréninkem naučit improvizovat a tak po desítce sezení u Overcooked třeba ani poté nepoznáte, že jste mívali problém.

Posledním bodem k probrání jsou ony "kuchyně". Jak budete postupovat dále, budete si přát normální kuchyň. Kouzlem hry je totiž vždy nějaká záludnost, co vaše kuchaře čeká. Znáte tu kuchyň, kde je problém kvůli místu kolegu obejít? Klasika. Je libo kuchyně, ve které se hýbou kuchyňské linky? Že váháš. A co třeba kuchyně složená ze dvou náklaďáků brázdících si to po dálnici - někdy i s jinou vzájemnou rychlostí? Winner winner, chicken dinner. Šíleností je dost, postupně se znovu lehce uklidňují, aby v dalších misísch zase notně nabrali na otáčkách. Ale to je krása této hry. Tady se člověk prostě nenudí, a občas i zasměje. A po vydřeném vítězství se cítí zaslouženě jako kuchyňský bůh.

Tak jedu borci, vidím, že nějak nestíháte.
ovc1.jpeg
ovc1.jpeg (27.6 KiB) Zobrazeno 28 krát


Zatím hoří jen vedle, ale zanedlouho chytne i kuchyň.
ovc2.jpg
ovc2.jpg (24.6 KiB) Zobrazeno 28 krát


Díky bohu! Už mě začínali hořet i kaťata.
ovc3.jpg
ovc3.jpg (17.18 KiB) Zobrazeno 28 krátPlusy: excelentní kooperační hraní; různorodé kuchyně s různými excesy; to správné tempo před infarktem; nenáročné na naučení

Mínusy: příběh je tam jen pro urážku; mise si vybíráte tím, že k nim dojedete náklaďákem po mapě; sem tam se vám zdá, že se hra dobrovolně rozhodla nevykonat akci, jen jste si naklikali

Meh: Misí je relativně dost. Délku hry notně navyšuje fakt, pokud se rozhodnete hrát na tři hvězdy. Vyjímečně se může stát, že se s partnerem pohádáte a tím pádem ještě více od sebe oddálíte, takže lehčí Warning je na místě. Pokud však nemíváte v domácnosti problém, není proč tuto hru nezkusit. Jen nezapomeňte na ten ovladač. Je to pohodlnější.

Hodnocení hráče: 88/100
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"What's the first thing taxi driver asks the wolf? Where wolf?"

"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"I never remembered his name. Everytime i met him he's like hello captain and i'm like hey... you."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3640
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 46,861.50
Bank: 2,795,479.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron