Recenze: Borderlands 2 (2012)

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Borderlands 2 (2012)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » úte 18. srp 2020 11:40:01

Abych se dostal taky k něčemu novějšímu, jak bylo v anketě hlasováno, tak musím někdy stejně začít tak nějak 'zprostředka'. Proč dvojka - a ne jednička nebo tedy novější trojka? Jedničku si už skoro vůbec nepamatuji, tedy příběh znám, ale už si nejsem jistý, jestli tam něco již "bylo", nebo se mě to plete s dvojkou. Dvojku jsem dohrál 6x, takže ji znám skrz naskrz. Trojku mám poslední misi od dohrání, jen mě teď od toho zdržují jiné hry, ale určitě trojku dohraju a poté začnu i znova a časem se objeví tady (možná hodně brzy). Tolik k úvodu.

Když se mě někdo zeptá, jak charakterizovat Borderlands, tak říkám, že je to "Komedie o záchraně světa s miliardou zbraní". A dle mého to sedí do puntíku. Čím je Borderlands tak moc odlišný od jiných her, že jsem si ho hodně moc oblíbil, je ten humor, který je všude a ve všech variacích. Ať už vám bandita zadá úkol střelit ho do obličeje, nebo ikonický robot Cl4p-Trap začne naříkat, že schody jsou jeho nepřítel, nebo doktor ve městě poznamená, že si nemáte na co stěžovat, protože lékařskou licenci mu sebrali už dávno, humor je tu prostě na všech rozích a mě se strašně líbil. Rozhodně velká devíza a velké plus hry. Teď k té miliardě zbraní. Borderlands pracuje s určitým náhodným systémem zbraní. Zbraně máte několika druhů - pistole, smg, útočné pušky, brokovnice, sniperky a raketomety. Ve hře je několik elementů, z nichž každá zbraň jeden může mít a tím se stát silnější/slabší - což závisí jestli je protivník proti danému elementu odolný či ne. Mezi elementy patří ohnivý (dobré na "maso"), korozivní (dobré na brnění), shokující/neboli elektrický (dobrý na štíty), výbušný (dobrý na skupiny) a SLAG (bezva fialový blivajz, jehož jediným efektem je, že všechno ostatní neSlagové vám ubližuje více). Zbraně vyrábějí/vyrobily různé firmy, které jim dodávají jakési svoje speciality. Jak to vysvětlit... firma Jakobs je známá velkou silou. Pistole od nich jsou tedy revolvery, sniperky jsou bizonovky s velkým průrazem a útočné pušky jsou neautomatické avšak dosti přesné. Tyhle nuance platí pro všechny firmy, jen jsou odlišné. Maliwan dělá zbraně, kde každá má silnou šanci na elementární poškození. Hyperion dělá zbraně, které jsou tím přesnější, čím déle střílíte. Bandité dělají zbraně, které mají na úkor všeho ostatního bžilion nábojů. Tediore dělá zbraně, které vybuchnout, poté co jim dojdou náboje. Torgue dělá všechny zbraně s vybuchujícími projektily. Už jenom z tohoto popisu to vypadá na mnoho možností ohledně zbraní. Tady ale nekončíme. Zbraně se řadí do 5 tříd podle vzácnosti. Bílá, zelená, modrá, fialová a žlutá, od nejslabších po nejsilnější. Každá zbraň existuje ve všech variantách, k tomu si ještě vezměte, že v momentě, kdy vám ve vaší hře nějaká zbraň vypadne, tak obdrží náhodné statistiky na základě vaší úrovně. A k tomu ještě může dostat do vínku nějakou specialitu, jako např. naváděné projektily nebo třeba vlastnosti minometu. To už se dostáváme k číslům magickým. Ne nadarmo se tehdy vývojáři chlubili asi osmnácti místným číslem. Ale dost už ke zbraním.

Jak je poznat z textu předtím, hra je střílečkou, ale obsahuje i RPG prvky. Hru hrajete za nějakou postavu, která má jednu aktivovatelnou schopnost a pak 3 stromy pasivních schopností, kam utrácíte svoje bodíky z nových úrovní. Mezi základní postavy patří Zero, ninja co se umí zneviditelnit; Salvador, který umí střílet ze dvou zbraní naráz; Maya, která jako siréna umí zvedat lidi do vzduchu a tím je znehybnit a Axton, který si umí postavit střílecí věžičku. Časem s DLC přišli další postavy, ale my se přesuneme dále.

Trocha věcí - bez velkých spoilerů - k příběhu. Příběh pokračuje po prvním díle, akorát po "letech". Vault Hunteři se vydávají najít další (první byl v jedničce) vault. Vault je těžké popsat, protože to může znamenat více věcí, ale tradičně to zahrnuje velkou příšeru a bohatství. Vault Hunteři jsou všechny postavy, za které můžete hrát, tedy jste jedním z nich. Padouch Jack chce však Vault pro sebe a tak se vás pokusí zabít. Tak nějak se štěstím přežijete v chladné pustině, kde vám Cl4p-trap pomůže, zatímco se stanete jeho nejlepším přítelem. Postupně vás spolu s tajemným hlasem zavede do základny odboje, odkud budete postupně vyrážet hledat Vault a ničit Jackovi plány. I po dohrání příběhu hra nekončí. Existuje několik DLCček, které na příbeh navazují, z nichž jedno vyšlo teprve nedávno (předtím než vyšel třetí díl Borderlands) a sloužilo jako most ke třetímu dílu. Mimoto je ve hře i několik arén, které můžete zkoušet vyhrát. A tak dále, a tak dále.

Ty, co hráli jedničku, potěší návrat známých tváří. O to silnější je pak smutek z toho, když nějaká oblíbená postava umře. Dabing herců je perfektní a bez nich by příběh a cutscény nedržely vysokou laťku. Hra má zajímavý grafický kabát - konkrétně kreslený/komiksový. To ji však dělá nenáročnou a dobře optimalizovanou. Hlášky, skřeky, a samozřejmě hudba je perfektní a dokreslují parádně atmosféru. Do toho ještě lítají ty vtipy, no prostě paráda. Pro ty, co rádi prošmejdí každý kousek hry a zároveň se nebojí výzev, vám hra předkládá i tzv. challenge. Jejich plněním vám hra postupně dává na výběr z minibonusů, např. rychlejší přebíjení o 0.05%. To se nezdá moc, ale když jste dobří v plnění těchto výzev, může se to slušně nashromáždit. Výzvy jsou všelijaké. Skoro na každé mapě je možno najít jeden nebo více symbolů vaultu (kolik jich je vám hra řekne) a musím říct, že najít je všechny chce sakra dobrý odhad a/anebo štěstí či pomoc internetu, protože kolikrát vás nenapadne, že se tadyhle dá vyskočit nebo že když tuhle spadnu tady, tak mě to nezabije. Z dalších výzev je možné hledat i jiné předměty, truhly, zbraně, porážet bosse za nějakých podmínek, dělat věci za nějakých podmínek, nedělat věci za nějakých podmínek atd. Poslední kousek výzev pak doplňují obecné výzvy. Zabij koliksi nepřátel pistolí. Zabij koliksi nepřátel singulárním granátem (jo i granáty jsou jiné v závislosti na výrobci a použitém elementu). Zabij koliksi přesně těchto nepřátel (např. banditů Bruiserů) atd. Vše, co zabíjíte vám postupně přidává a vy se tak nemusíte cítit odstrčení, když nehledáte speciality typu těch vault symbolů. Svoji postavu si také samozřejmě můžete různě naparádit atd. Ve hře je také ekonomický systém... vlastně hned dva. Normální peníze používáte na vše. Od nákupu dalších zbraní a jejich prodeje k automatům (kde většinou vyhráváte zbraně) až k léčení a kupování štítů. Specialitou je Eridium (i důležitá příběhová věcička), které je vzácné a máho jen sem tam nějaký nepřítel, nebo je v truhlách anebo ho máte jako odměnu za úkoly. Za něj si každopádně kupujete velmi důležitá rozšíření munice anebo inventáře.

Co říct dále? Já bych mohl psat o všem možným ještě hodiny a hodiny... Tak moc mě to bavilo (taky jsem to 6x dohrál). DLCčka jsem si koupil všechny a stáli za to. Některá si i přímo krásně dělali srandu ze sebe i z jiných. Např. v jednom DLC jste se rozhodli zahrát si jejich "verzi dračího doupěte" a tak hru hrajete z pohledu toho dračího doupěte. Prostě parádní. Hra se dá hrát i v kooperaci s až 3 parťáky. Ve hře můžete i jezdit ve vozidlech, v nich různě přesedat (někdo za věží, někdo na korbě atd.). Ohledně obtížnosti, hra se vás na začátku sice zeptá, jestli chcete normální mód nebo vault hunter mód. Je radno určitě hrát na normal mód. Hra je sice místy lehká, ale obtížnosti jsou dělané tak, že právě příště jedete se stejnou postavou znovu a na těžší obtížnost. Výhody to má. Fakt, že sice víte, kde co je, ale máte šanci najít věci, co jste před tím nenašli. Ale hlavně fakt, že vám padají silnější zbraně. No as DLC přišel ještě ultimate vault hunter mód, který je ještě těžší a některé obyčejné protivníky morphuje na silnější se schopnostmi.

Ještě jednou bych naposled zvýraznil dvě věci. První je ten humor. Žádná jiná hra nemá tolik a tak obsáhlého humoru, jako tahle.
Druhou věcí jsou postavy. Každé postavě věřité každičké slovo, prostě perfektní dabing s excelentním scénářem dělá divy a tyto postavy s vámi zůstanou na dlouho. Lepší jak kniha. Na tuty.


Být jediným účastníkem na párty je smutné i vtipné zároveň. "A jako tvůj další úkol ti přikazuji sesbírat 42 345 měsíčních kamenů! Buhahaha."
bor23.jpg


Hodnocení:
+ Humor; příběh; postavy se vším všudy; zbraně a všechny ty možnosti; nenáročné; všechna rozšíření byla perfektní; hra je krásně dlouhá a i obtížná
- nic mě nenapadá;
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 186,383.35
Bank: 3,985,590.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron