Duel: WarCraft 3 VS StarCraft

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Duel: WarCraft 3 VS StarCraft

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » čtv 09. črc 2020 12:09:01

Po dlouhé době se vrátíme k herním článkům a je to big one. Obě jsou to legendy od Blizzardu. Obě jsou to jedny z nejlepších strategických her na světě. A přesto, i když jsou bratři, se nikdy nevyhli přímému srovnávání. A to udělám i tady. Kdo mě zná, ví, že jsem obě hry hrával hodně a když se mě někdo zeptá, která je lepší, střílím od pasu StarCraft. Ale není to tak jednoduché, jak už to tak bývá.

Během recenze budu občas WarCraftu 3 říkat jenom Warcraft, ale jedná se vždy o třetí díl. Stejně jako v minulém duelu, si hry rozdělím na několik podúrovní, někdy až detailně, to abych řekl všechno, co mám na srdci a na mysli.


Grafika
Tentokrát začneme netradičně tím nejméně důležitým (aspoň pro mě) a to grafikou.
Starcraft vyšel o něco dříve, a grafikou je viditelně o fous horší. Animace jsou sem tam lehce kostrbaté a jednotky se vyjímečně zasekávají na stejném místě. Grid je tu totiž větší, ale vyloženě se mi nestalo, že by se jednotka sekla na pořád. Detaily jsou trochu fádní, ale vše funguje rychle a i na slabších sestavách.
Warcraft je celkově takový kreslenější. Animace jsou naprosto plynulé a detaily jsou fajnové, nedíváte se-li na avatary jednotek nebo na hru z velmi přiblíženého pohledu. V době, kdy Warcraft vyšel, měla řada lidí problém hru rozjet. V dnešní době už to není nikde problém, ale tenkrát limit 512 MB RAM odepsalo starší sestavy pro hraní hry. Starcraft se o hodně později dostal remasteru, který mu sice vyloženě ostudu nedělá, ale nemá cenu se jím zabývat nebo ho kupovat. Warcraft dostal remaster ještě později, s podtitulem Reforged a protože naslibovali hory-doly a nakonec nepřinesli nic, hra se stala nejhůře hodnocenou hrou v historii. Znovu, nemá cenu kupovat, původní verze nic nekazí a je dostatečně pěkná sama od sebe.
WarCraft 3 - Grafika a StarCraft - Grafika [2 - 2]
Nemyslím si, že by nějaká hra vybočovala tolik, že bych to musel zanést do recenze jako bodový rozdíl. Hry vypadali a vypadají super i teď a body dolů dostali oba za remasterované verze, které nakonec nejsou tak echt, aby se ospravedlnil jejich vývoj.

Princip strategie
Většina strategií funguje na principu kámen/nůžky/papír a další. Což se vesměs dá říct i o těchto hrách. WarCraft si do toho přidává ještě kouzla a hrdiny. Hrdinové jsou obecně to, co nadnáší WarCraft do výšin nebeských. V obyčejné hře si můžete postupně naverbovat až tři hrdiny, kteří mají všichni vlastní kouzla a levelují během boje. Pokud padnou, můžete je za peníz oživit, takže neztrácíte to, co jste si piplali. Kouzla jsou všech možných druhů od zranění, po status efekty, vyvolávání a pasivní schopnosti typu aury nebo zlepšení nějaké základní vlastnosti. V každé rase jsou jednotky, které se hodí na určitou věc, jen to není striktně tahle jednotka proti téhle, ale vzhledem ke kouzlům to může být i více náhodné (například obrana proti hrdinovi s tímto určitým kouzlem atd.). StarCraft má hrdiny taky, jenom je potkáte pouze v kampani. V normálni hře se musíte spolehnout pouze na své jednotky.
Zatímco WarCraft 3 tlačí styl hry směrem k útoku a obrana není jeho silnou stránkou, ve StarCraftu je obrana více používaná. Konkrétně se bavíme o stavění obraných budov. Rasy znovu obsahují jednotky, které se hodí vždy na něco a také mají sem tam nějaké schopnosti. U Warcraftu 3 ale více zajíždíte do rozjetých kolejí. Hrajete-li například za orky, a pokud náhodou nevyhrajete vcelku brzy, musíte chtě nechtě postupně sestavit část armády z Taurů, ne-li i většinu armády. Jsou to totiž jejich nejsilnější pěší jednotky a bez nich začnete ztrácet oproti ostatním drive. Ve StarCraftu má každá rasa několik takových jednotek, takže vyprdnutí se na jednu z nich vás tolik neoslabuje. Navíc zatímco ve Warcraftu nebývá až takový problém v pozdější fázi tyto jednotky zaplatit, ve StarCraftu je k velké ceně kolikrát i přiřazena delší doba stavění/rekrutování. Což pak vede k tomu, že znovu např. budovu pro verbování taurů postavíte jednu, maximálně dvě, ve StarCraftu si jednu tréninkovou budova stavíte třeba i čtyřikrát. V obou hrách nakonec suroviny dojdou a nastává tvrdý endgame. Není tu žádný trade a tak konec hlavních surovin může znamenat v dobrém mači klidně i remízu.
Obě hry hrají na dvě suroviny se stejným gró - jedna jako hlavní měna a druhá jako doplňující měna na lepší věci. WarCraft se drží období fantasy středověku a tak tu naleznete Zlato a Dřevo. StarCraft se drží sci-fi budoucnosti, s tím tedy muselo přijít něco nového a tak hlavní měnou jsou krystaly a vedlejší měnou je vespový plyn. Zajímavé je však to, že se suroviny napříč hrami prezentují právě naopak. Ve WarCraftu je hlavní měna - zlato - pouze v dolech, což je jedna budova. Lidé a orkové do něj jen posílají sběrače a ti se za okamžik vrací s pytlem. Nemrtvý a elfové si musí na dole napřed postavit svoji budovu, do které pak následně hodí své sběrače, kteří tam pak však zůstávají natrvalo. Druhotnou měnu - dřevo - znovu těží rasy jinak. Na mapách se lesy rozprostírají většinou hodně. Lidé a orkové pošlou ty stejné sběrače a staví si budovy na sběr dřeva blízko lesů. Nemrtví si rovněž staví budovy na sběr dřeva, nemohou však poslat stejné sběrače jako na zlato, musí poslat svoji základní útočnou jednotku. Elfové jsou uplná vyjímka, jejich sběrači ani stromy nelikvidují a jen kolem nich donekonečna levitují (takže teoreticky mají elfové nekonečně dřeva). Tradiční počet sběračů je asi pět na zlato a pak podle rasy 3-7 na dřevo, kde nemrtvým většinou i stačí tři (i když u nich je to kolikrát i hodně modulární, když jejich sběrač je zároveň útočná jednotka) a elfové potřebují nejvíce, protože jejich harmonie se stromy jim dává méně dřeva za každého sběrače. Ve StarCraftu je logika hlavní/vedlejší měny přesně naopak. Krystali se nacházají po skupinách, a ideálně (i pro všechny rasy) je počet sběračů vždy dvakrát větší než počet krystalů. Vespový plyn se nachází většinou hned vedle, ale jako důl ve WarCraftu, jedná se o budovu. Všechny rasy na něm musí nejprve postavit svou budovu, aby z něj mohli těžit. Poté je ideální počet sběračů kolem tří.
WarCraft 3 - Princip strategie a StarCraft - Princip strategie [3 - 3]
Tady jednoznačně plný počet bodů na obou stranách. Všechno má něco do sebe a funguje to perfektně.

Rasy
Pokračujeme stále poblíž, už jsme to i nakousli. Ve strategiích bývá důležité, jak moc odlišně se rasy mezi sebou hrají (a to i pokud hrajete Age Of Empires a většina jednotek je stejná). O sběru surovin jsem se už zmínil, nyní to vezmeme obecně podrobněji.
Ve WarCraftu máte jako základ lidi. Ti staví budovy tím, že stavitel stojí venku a pracuje na oné stavbě. Tu může kdykoliv opustit a jít dělat něco jiného. Orkové fungují stejně jako lidé s tím rozdílem, že stavitel nemůže opustit stavbu, dokud ji nedostaví. Elfové jsou vyjímeční v tom, že stavitel obětuje svůj život, aby budovu postavil. Nemrtvým stačí, že stavitel přijde k místu, kde se má stavit. Tam se poté budova začne stavět sama a on se může odebrat jinam. Nemrtvý však musí stavět na prokleté zemi. Ta se rozšiřuje se stavbou čtyř určitých budov. Nemrtvý a elfové používají systémy, které si blizzard sám navrhl v dřívějším StarCraftu. Stavitel lidí může opět kdykoliv stavbu opustit a vrátit se později. Protossové jsou jak nemrtvý s tím, že stavitel pouze přijde k místu stavby, tam nahodí teleport a může padat zpátky. Zergové jsou kombinace elfů a nemrtvých. Smí stavět pouze na "prokleté" zemi a stavitel obětuje pro stavbu svůj život. Všechny tyto nuance jsou to, co dělá tyto hry tak dobrými. Zpět k Warcraftu. Lidé jsou křehcí a jsou jakoby zaměřeni na léčení. Myšleno tak, že jejich jednotky mívají méně životů, ale mají základní jednotku pro léčení a i hrdinu, který umí léčit a dokonce i vzkřísit mrtvé. Navíc mají kouzla na negaci zranění a to buď na sebe nebo ne nepřátele. Orkové jsou v podstatě jako tank, neboli přesný opak lidí. Mají hodně životů a vsází na dlouhou výdrž a velký útok. Jejich kouzla většinou ještě vylepšují jejich sílu. Nemrtvý jsou jako valící se kolo. Jejich zajímavou výhodou je, že se jednotky léčí na jejich prokleté zemi mnohem rychleji. Navíc se pár jednotek může léčit ještě mnohem rychleji požíráním mrtvol. Jejich kouzla nejsou ničím moc vyjímečná, jen se trochu více zaměřují na vyvolávání. Elfové jsou specialita v tom, že místo jednotek na blízko začínají se střelci a k bojovníkům vepředu se dostávájí až spíše ke konci. O to těžší je vzít si prvního hrdinu nablízko. Vyrovnávají to silnými kouzli a různými vychytávkami typu odrážejících se střel.
Ve StarCraftu se obecně schopnostma/kouzlama spíše šetří. Mezi rasami najdete tak jednu jednotku, co umí tři schopnosti a pak sotva tři jednotky, co umí aspoň něco. Kdyby to bylo jenom takhle, tak je WarCraft jednoznačně lepší. Jenže StarCraft má ještě třetí úroveň, kterou se musíte zabývat a tou je životnost. Vysvětlím. Ve WarCraftu smí každá rasa opravit svoji budovu. Lidé/orkové si umí jednotky vyléčit jinou jednotkou nebo kouzlem, nemrtvý pojídají mrtvoly nebo stojí na své prokleté zemi a elfové se léčí ze studní/budov, které staví. Nyní zpět ke StarCraftu. Lidé si umí opravit jakoukoliv budovu a všechny stroje (což jsou tanky/lodě apod.). S datadiskem přišel ještě medik, který umí léčit pěší jednotky. Protosové mají na všem (jak budovy tak jednotky) štíty. Jakmile dojdou štíty, pak teprve sekáte do živého, jak se říká. Štíty se pomalu obnovují sami a na jednotkách je lze doplnit ze speciálních budov. Budovy a stroje si však neumějí opravit. Ani vyléčit se neumějí. Zergové mají jak jednotky, tak budovy z masa, resp. jsou biologického původu a tedy se vše pomalu regeneruje samo. Nic však narychlo neopravíte a ani nevyléčíte. Maximálně se některé jednotky mohou zahrabat do země, kde se lehce zvyšuje rychlost regenerace životů. Navíc - pokud lidem nebo protosům budova hoří pod tuším 15% jejího základu životů, budova pomalu životy sama ztrácí, dokud nespadne nebo není opravena. Když ve WarCraftu ničíte nemrtvé, prokletá země zůstavá stále na místě, nepostavíte-li vlastní budovy přes ni (radnice/sál/strom dokonce i vyresetuje blízké okolí). "Prokletá" země ve Starcraftu od zergů sama ustupuje, přišla-li o budovy, které ji vytvořili. Navíc, ostatní rasy nemohou stavět na jejich půdě, čímž efektivně zabraňuje například rychlostavbám v nepřátelské základně. A ještě jednou navíc, protosové sice nepotřebují speciální zem, na kterou by museli stavět, místo toho je limituje energie pylonů. Pylon je stavba, jenž má dvě funkce. Zvyšuje vám maximální limit možných jednotek a zároveň kolem sebe tvoří pole, do kterého lze stavět. Budovy, které po útoku neleží v poli, který tvoří nějaký pylon, jsou bez energie a tedy nefunkční. Tato geniální neslučitelnost ras je podle mě onen vrchol, který vytahuje StarCraft lehce nad WarCraft.
WarCraft 3 - Rasy a StarCraft - Rasy [3 - 3]
WarCraft se zřejmě více snažil být více otevřenější větší veřejnosti, což není žádné velké mínus. Není tolik vyšperkovaný jako StarCraft, ale zase má čtyři rasy místo tří. Paráda.

Kampaň
Tady musím od začátku říct, že obě hry mají tak super propracovaný příběh, že ani filmy se mi neubrání proovnáváním s nimi. Protože nechci moc spoilovat, tak příběh popíšu filmovým popiskem. Ohledně Warcraftu, nejprve sledujeme příběh Arthase, jenž se postupně mění z princátka na zahořklého muže prahnoucího po pomstě. U orků se podíváme na Thralla, který má nelehký úkol zbořit předsudky ohledně orků a vydat se na cestu do neznáma. Nemrtvý poté navazují na příběh Arthase, kdy se z celebrity a šlechty stane vyvrhel a zrádce, a jak vypadá fakt, když někteří tajně tahají nitkami za oponou. Elfové následně ukazují, jak je třeba zapomenout na pletichaření, když je v sázce osud světa. V datadisku Ledový trůn pak pokračujeme dále. Nejprve zažijeme vzestup nové (staré) rasy. Následně sledujeme osud elfky, která se tak moc soustřeďuje na svou práci, že nevnímá, jak ničí své okolí. Následně procházíme příběhem krvavého prince (spojení lidí s troškou elfů), který v rozbořené zemi sužované válkami hledá pro svůj lid nový domov. Nakonec se znovu vracíme k nemrtvým a Arthasovi, který zajímavým střetem osudů se musí poprat se svojí minulostí a zachránit budoucnost svoji a svého "loutkaře".
StarCraft začíná lidmi, kteří ve vesmíru potkávají novou rasu, zergy, která se vymyká jakékoliv kontrole a devastuje vše, na co přijde. Když už se zdá, že to nemůže být horší, přiletí další nová rasa, protossové, s tím, že se všechno musí spálit, aby se zergové nerozšířili dále. To se lidem samozřejmě nelíbí, přeci jenom jsme emočně založení a navíc jsou to "naše" planety. Vláda v důsledku chyb padne a rodí se nová vláda, která se zaměřuje na boj s novým nepřítelem. Následně pokračujeme za Zergy, kteří překvapují, jak vyspěle/nevyspělí ve skutečnosti jsou. Tady je trochu těžké cokoliv popsat bez aspoň mini spoileru, takže řekněme, že od této kampaně se stane společným faktorem pro všechny ostatní kampaně fakt, že zergové mají Kerrigan, která je kombinací lidí, zergů i protossů. Poslední kampaň sleduje protossy, kdy jeden ze členů rady se vzepře ostatním, protože nemíní jenom přihlížet, jak zergové ničí, co jim přijde do cesty. Jeho vlastní lid se ho nejprve snaží zastavit, on se však s pomocí lidí dostane až k Overmindu (jak ho popsat.... řekněme centrální myšlenkový uzel všech zergů) a obětováním sama sebe ho zničí. Datadisk opět pokračuje tam, kde vše skončilo. Protossové utíkají ze své domovské planety, nyní skoro kompletně zamořenou zergy, a hledají staré rody, které je opustili během jejich technologického vývoje. Ke konci zjišťují ukrutnou pravdu, že Zergové jsou v podstatě jejich bratři (ono je to složitější - v podstatě jedna velmi stará rasa prý stvořila jak protossy, tak i zergy). Výzkumem starých textů apod. se dostanou až k chrámům starých předků, jenž by s pomocí dvou magických krystalů měli vyhladit všechny zergy ve velkém okruhu galaxie. Dostat krystaly však není jednoduché. Pomoci jim přijdou jak lidé, tak překvapivě i sama Kerriganová (nyní zerg hybrid), které samo sebou moc nevěří. Nakonec se jim to však povede a aktivují chrám, který zergy v dosahu úplně zničí. Lidé mezitím (jako v realitě) řeší kdo, proč, jak bude vládnout. Zatímco muž v čele odboje ze základní hry se na nových planetách lidí stane obřím diktátorem s velkými komplexi, lidem z matky Země se to moc nelíbí a tak vysílají super loďstvo v čele s admirálem, který má kolonie srovnat do latě. To se však moc nedaří, i proto, že ve vesmíru stále zuří boje mezi zergy a protossy. Do toho se přimotá i stará dobrá zrada a tak si užijete tradiční příběh o lidství. Posledním aktem jsou zergové, kteří po pádu Overmindu již nejsou jeden za všechny - všichni za jednoho, jak mušketýři, ale nyní jsou v tlupách, nebo jinak řečeno menších buňkách. Kerrigan má však plán všechny znovu sjednotit a stát se královnou. To se jí nebývale daří a když už potřebuje pomoct, tak se ji podaří zmanipulovat jak lidi, tak protossy, aby ji helfli. Jakmile se však otočí zády, vrazí jim dýku do zad a spousta známých tváří umírá. V poslední misi se všichni sjednotí proti Kerriganové, aby ji vyřídili jednou pro vždy, jenže selhávají a dávájí se hbitě na ústup.
WarCraft 3 - Rasy a StarCraft - Rasy [4 - 4]
Tady musím jít tzv. Outta my way a dát jim čtyři body místo tří, protože zatímco standart výborné kvality je na tři body, tohle jsou titání, kteří jsou jak božstvo nad ostatními.

Filmečky
Specialitou Blizzardu byly vždycky dokreslující filmečky. StarCraft, protože vyšel dříve, je kvalitou videa a animací níže, sem tam jsou tu i filmečky tzv. nic neříkající, ale i tak je tu pár super kousků. Obsazení 'opuštěné' vesmírné stanice mariňáky je asi nejlepší ze všech. Za zmínku stojí i hlídka fénixe a Tassadarova pouť. Hry obsahovaly filmečky vždy po konci každé kampaně (StarCraft měl dokonce pár filmečků i uprostřed). WarCraft tu tehdy ukázal svou sílu, protože videa byla na svou dobu tak kvalitní, že by porazila všechny filmy v kinech. Navíc krásně hrála na noty vašich emocí, když jste se dozvěděli, jak ta která kampaň vlastně skončila. Mezi legendární filmečky tu patří např. Arthasovo 'korunování', boj Thralla a Groma s Magtheridonem a konec datadisku s ledovým trůnem.
WarCraft 3 - Filmečky a StarCraft - Filmečky [3 - 3]
Jednoznačně paráda v obou případech, neboť filmečky vdechují hře trochu příběhového života. Výhodou je i to, že nejsou příliš dlouhé.

Online scéna
WarCraft zažil poměrně nezáživnou online scénu. Pokud se zrovna nehrálo po lanku s kamarády, tak turnajů moc nebylo (v porovnáním s ostatními). Ránu do týlu Warcraft dostal poté, co IceFrog udělal první DOTU a od té doby se sice WarCraft hrál online nepřetržitě, jenom nikdo nehrál původní strategii, ale nový styl TDčka (Tower Defense). StarCraft je speciál. V americe neměl žádný úspěch, potažmo něco se prodalo, ale pak to rychle vyšumělo. V Evropě to bylo tak nějak OK, s tím, že nejvíc hráli spíše Rusové, takže by se dalo říci, že to nebyla ani tak Evropa jakožto Asie. Mega boom ale StarCraft udělal v Korei a Japonsku. Nikdo neví přesně proč a čím (poslední dokument říkal cosi o tom, že se to tam tehdá rozšiřovalo z jedné internetové kavárny do druhé rychlostí blesku - a jak to bylo všude, tak to všichni hráli), každopádně Korea pořádala turnaje (a dělala televizní pořady!) skoro týdně a ze StarCraftu se tam stal národní sport. Vše se pomalu sklidnilo až s příchodem druhého dílu. Na youtubu naleznete nepřeberné množství videí z turnajů, kde nenajít asiata, rovná se vyhrát ve sportce.
WarCraft 3 - Online scéna a StarCraft - Online scéna [2 - 3]
Kdyby záleželo pouze na strategii samotné, tak má WarCraft ještě o bod méně. Kdyby záleželo pouze na největším počtu hráčů obecně nezávisle na verzi a úpravě hry, měl by WarCraft 4 body místo dvou. Tolik dělá DOTA. Jenže tady mi jde o ty strategie.

Ikonické postavy
Ok, tohle je tak trochu divné téma na hodnocení. Tady ani nebudu udělovat body, jen mi to nedalo, abych nezmínil ty postavy, které se mnou (a dalšími hráči) byly a my s nimi zažili tolik krásných (i hnusných) věcí. Existují i knihy o obou hrách, ať už dokreslující pozadí, nebo přímo dotýkající se důležitých událostí ve hře. Autorům příběhů z Blizzardu tímto velice děkuji.

Soundtrack
Zakončíme to hudbou, která je v obou hrách podobná tempem a feelingem. Jiná je hlavně v tom, že jedna odráží pocity středověku a jedna odráží feeling techno budoucnosti. WarCraft muziku sice tolik nevnímáte, ale pozadí dokresluje na jedničku. Ve StarCraftu jsem se jak při hře, tak i mimo několikrát přistihl při pobrukování melodií. Hlavně ta terranská hlavní linka je tip top.
WarCraft 3 - Soundtrack a StarCraft - Soundtrack [3 - 3]
Není proč někomu ubírat/přidávat. Muzika dělá přesně to co má.

Po sečtení nám vyjde:
Grafika [2 - 2]
Princip strategie [3 - 3]
Rasy [3 - 3]
Kampaň [4 - 4]
Filmečky [3 - 3]
Online scéna [2 - 3]
Soundtrack [3 - 3]

To nám dělá celkové skóre [20 - 21]. I cannot stress this enough, obě hry jsou boží a tohle je jen můj pohled po letech. Ale přesně jak jsem si myslel, je to těsné, ale vyhrává StarCraft. Další pokračování asi nebude, přestože StarCraft se dočkal druhého dílu. Přímý nástupce WarCraftu je totiž World Of WarCraft a míchat jablka s hruškami se v tomto stylu recenze moc nehodí. Možná spíše míchání jablka s kuřecím masem. WTF mě to právě napadlo... Kolik je 96 jablek z 1000 hrušek? Že by něco kolem 96 švestek?...
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 4116
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 186,387.25
Bank: 3,985,590.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron