Recenze: Polytopia

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Polytopia

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » stř 03. čer 2020 12:04:46

Na chvíli zase zabřehneme do vod mobilních her. Polytopia je jednoduchá strategická hra, pro jakoukoliv příležitost. Hra obsahuje čtyři národy zdarma a desítku národů za peníze. Ty však nejsou potřeba, protože hra nemá kampaň, pouze si vybíráte, zda hrajete na nejlepší skóre za třicet tahů nebo zničení všechn nepřátel. Když si vyberete typ hry, národ a vstoupíte do hry, dostanete náhodně generovanou mapu. Vaše město s jedním bojovníkem obklopuje tradiční FOW a různé "suroviny". Suroviny je hodně přenesený název, neboť jedinou komoditou ve hře jsou hvězdy. Ty získáváte vylepšováním měst a pouze nich. Město první úrovně chce dvě populační jednotky, aby se rozrostlo, město druhé úrovně chce tři atd. Aby jste získali populační jednotky musíte "dělat" věci v okolí města. Lovení zvěře, rybolov, dřevorubectví, sběr ovoce, farmaření... všechno dává nejbližšímu městu populační jednotky. Jakmile naplníte nebo přesáhnete limit, město se rozroste a nabídne vám výběr z bonusů, daný pro určitou úroveň (od páté úrovně je výběr bonusů vždy stejný). Jenže lovit nebo farmařit není jen tak. Každý národ umí přesně jednu věc. Imperiálové umí například sbírat ovoce. Bardurové umí lovit. A např. Xin-xiové umí pouze lézt po horách. Tak jako tak vám startovní město dává něco do začátku. Po mapách hledáte další vesnice, které postupně konvertujete na svá města. Jaki se rozrůstáte tak děláte výzkumy, kde si právě odemykáte různé druhy získání populace, ale také i jednotky a monumenty. Mapy jsou docela malé, ale téhle hře to sedí. Nakonec někoho potkáte a musíte ho vyšachovat nebo úplně porazit. Základní pěšák toho moc nezvládne a tak při výzkumu jezdectví můžete trénovat jezdce. Později třeba i drahé rytíře. Nebo vyzkoumáte lesnictví a poté matematiku, což vás zavede ke katapultům. Anebo je mapa plná vody a tak zkoumáte stavění lodí a nakonec budujete koráby s kanóny. Možností je dost, do toho na vás za určitých rozhodnutí vybafnou vedlejší úkoly, jejichž splnění vede k odemknutí monumentu. Ten má jedinou funkci a to přidání tří populačních jednotek nejbližšímu městu. Monumentů je celkem tuším pět a každý národ může mít který chce, nebo i všichni všechny.

Nyní jen pár tipů pro začínající hráče. Obsadit vesnice na začátku hry je zjevně velmi důležité, takže se okamžitě rozlezte a zabírejte. Pro rychlý přesun doporučuji co nejdříve vyzkoumat jezdectví nebo začínat s pouštním národem (jenž to umí od startu). Jezdci (a rytíři) mají také speciální schopnost, že pokud porazí jednotku, na kterou zaútočili, mohou se hýbat ještě jednou. Což je vynikající pro získání nepřátelských měst. Stavění cest se později velmi vyplatí, neboť vám to dovolí rychle doplňovat válečnou frontu jednotkami z nejvzdálenějších měst. Obr, nejsilnější jednotka, se neumí pohnout a poté zaútočit, takže je nejlepší ho poslat jako prvního schytat pár ran a poté ho teprve bránit, zatímco je ve městě. Katapulty střílí docela daleko a i posádku ve městě většinou zlikviduje na jednu ránu. Což mě vede k faktu, že jednotka uvnitř města je samozřejmě lépe bráněná. Na mapách se občas objevují ruiny, které obsahují poklady nebo technologie zadarmo. Berte co nejdříve je uvidíte. Technologický skok kupředu je velkou výhodou. Nejvýhodnější jednotkou pro velké boje je rytíř, protože je schopností je, že po zabití nepřítele může útočit do vedlejší pozice zdrama. To se může řetězit donekonečna (resp. do té doby, dokud neumře, nebo mu dojdou protivníci). Nad šestou úroveň města nemá moc cenu lézt, leda byste měli hodně příležitostí okolo města nebo se vám nedaří rozlézt po mapě.

Hra je každopádně svižná, rychlá a po každém tahu se ukládá, takže můžete hrát třeba jen pár tahů a poté dělat něco jiného. Rozhodně fajn překvapení. Nákupy vám nevnucuje, navíc další národy jsou jiné jen v tom jak vypadají a v technologii s kterou začínají.

Hranice se rozšiřují s každým zabraným městem. Nebo si to vyberete jako bonus města čtvrté úrovně.
pol1.png


Každý národ má stejné jednotky, jiné jen ve vizáži, která odráží původ národa. Proto jezdci pouštního národa jezdí na velbloudovi a jezdci barbarů jezdí na praseti.
pol2.jpg


Z lodi se dá strílet již od bárky, jen to stojí za prd. Loď můžete vylepšit až dvakrát na koráb. Jenže vylodíte-li se, o loď přijdete.
pol3.pngHodnocení:
+ hra pěkně odsýpá; lehká obtížnost je super na naučení/těžká obtížnost vám pořádně zatápí; dostatek možností jak za národy hrát; náhodně generované mapy; funkce jednotek a technologické stromy;
- po čase začnete správně odhadovat, co soupeř udělá, což kazí překvapení ze hry; náhodně generovaná mapa sebou nese občasné oddělené ostrovy od hlavní pevniny, které mohou národ na něm zdržet; hranice měst se dá zvětšit pouze jednou a chová se i divně, leží-li v blízkosti jiná města;
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"

"Do me a favor and lose that sense of humor." "Do favor to us both and buy one."
"I miss those good villains." "Clark, what the hell is good villain."

"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia

"I never remembered his name. Everytime i met him he's like hello captain and i'm like hey... you."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3316
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 290.75
Bank: 2,411,435.25
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 28

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník