Recenze: Tomb Raider (1996)

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Tomb Raider (1996)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » stř 13. kvě 2020 9:15:51

Bez ikony herního průmyslu by to nešlo. Lara Croft je s námi již 24 let a za tu dobu stihla několik dílů, nějaké ty restarty a dokonce i tři filmy. Dnes si napíšeme o tom nejpůvodnějším projektu, první hře ze série. Ta vesele běžela na MS-DOS a pro mě byla první akční adventurou. Zelenomodré tričko, hnědé šortky a samozřejmě - jehlany na místech, kde by měli být prsa - to je zarytý obrázek hlavní hrdinky. Na zádech si občas pamatuji i nějaký batoh a na bocích mívala poudra na své dvě pistole. Příběh připomíná filmy Indiana Jonese. V minulosti se po zemětřesení objeví starověké zařízení s ohromnou silou. V současnosti se rozjíždí výprava a Lara je samozřejmě součástí. Po získání artefaktu je však podvedena a tak pátrá, proč s ní její zaměstnavatelka "zametá". Příběh pokračuje dalšími archeologicko/akčními žněmi, kdy to nakonec skončí tím, že Lara zachrání svět. Během svých návštěv chrámů a hrobek musí charakteristicky skákat, lézt, šplhat, plavat atd. a zároveň se bránit (rozuměj střílet) různé zvířectvo, mimo jiné např. vlky, krokodýli, jaguáry a překvapivě i dinosaury. Vrátím-li se k pohybům, Lara umí setsakra vysoko skákat a za to nebezpečně pomalu utíkat, což byla možná zajímavá reference na to, že hlavní je průzkum a archeologie a ne střílení. V poslední kapitole se od celkem dobře realistického pojetí (až na dinosaury) Lara odkloní velmi silně a, jako každý Tomb Raider,si začne koketovat s mimozemšťany a podobnými nadpřirozenými silami. Nenechte se filmy zmást. Lara Croft má občas ke sci-fi nebezpečně blízko. Pohledem zpátky do minulosti jsem rád, že jsem tenkrát hru vyzkoušel. Mám pocit, že tohle byl začátek jakýchkoliv rpg otevřených her, které mám tak rád.

Částí nostalgie je i ta hranatost 3D.
tbr1.jpg


Retro hodnocení:
+ průzkum chrámů a hrobek; filmový příběh; Lara samotná; relativně zavčas měnící se prostředí lokací; dinosauři?; cool faktor
- střelba a vůbec akce se zvířaty; puzzly nebyly zrovna na přemýšlení; ten běh byl strašně pomalý

Přemýšlel jsem, jestli dát vražedné jehlany do mínusu nebo plusu. Je to strašný až stupidní, ale na druhou stranu... však víte. Zatím to necháme tak na neutrálu :)
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 186,383.35
Bank: 3,985,590.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron