Recenze: Lemmings

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Lemmings

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » pát 14. úno 2020 11:04:52

Ano, lumíci, kteří vlastně nejsou lumíky. První díl vyšel již v roce 1991, což je sakra dlouhá doba, a zároveň je výrobkem firmy DMA, která se nyní jmenuje Rockstar North, což je vskutku pokrok. O co tedy jde.... před sebou máte určitou mapu. Na ní se mohou nalézat např. (zničitelné) skály, (nezničitelné) ocelové části, lávová jezírka, říční toky, ale hlavně jeden nebo více vchodů a východů. Ze vchodů vám postupně lezou do mapy oni lumíci (i když je diskutabilní, jestli se jim dá tak říkat). Cílem je dovést určité procento oněch lumíků do východů. Ti sami o sobě pouze chodí, narazí-li do překážky, otočí se a běží zpátky. Takhle to dělají stále dokola a nemají žádnou brzdu před nebezpečím. Klidně si to napochodují do jezírka lávy, nebo jiné pasti. A tak jim musíte pomoci. Tedy tak trochu. Vy zmůžete jen to, že rozdáte schopnosti několika vyvoleným (které si sami zvolíte). Normálně, jak jsem již naznačil, pouze chodí tam a zpět. Těmto obyčejným lumíkům se říkalo "Walkers". Mezi základní kombinace patří schopnost udělat z lumíka "Climbera" nebo "Floatera". Climber umí lézt na vertikální stěny a floater může spadnout z jakékoliv výšky bez zranění. K těmto kombinační schopnostem jste mohli i přidat další např. "Basher", "Miner", "Digger" (vše kopání do skály, rozdílem je směr), "Builder" (staví schody), "Blocker" (nutí ostatní lumíky otočit se a pokračovat zpátky) a "Bomber" (exploduje). Těchto schopností jste měli v závislosti na úrovni mapy omezené množství.
Čtyři druhy obtížností byly akorát, aby jste se hru rychle naučili, později přišli úrovně, kde se již muselo dost přemýšlet. Pokud jste hru měli jinde než na počítači (Amiga, Atari, Sega, NES), mohli jste hrát multiplayer, byť tedy jen ve dvou. Tentokrát jste měli dvě barvy lumíků a dvě základny. Cílem samozřejmě bylo zachránit více vašich lumíků, než zachrání soupeř.
Poměrně úspěšná hra se dočkala řady pokračování a klonů (doslova, "Clones" se stal legendární kvůli multiplayeru až 16 hráčů!) a svou jednoduchostí může bavit hráče dodnes. Jen ta grafika (taky je z roku 91) je už smutná na pohled.


Tohle byla asi tak akorát ta výška, kdy se lumíci při pádu ještě nezabili.
lem1.jpgRetro hodnocení:
+ zajímavý nápad; mapy byly dobře promyšlené; pocit urgentnosti; fajn hra s kamarády na zamyšlení
- princip, založený na dnes již známém chybném faktu, stejně nedává smysl; lumíci samotní; grafický kabát již tehdy "smrděl"
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"

"Do me a favor and lose that sense of humor." "Do favor to us both and buy one."
"I miss those good villains." "Clark, what the hell is good villain."

"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia

"Nevermind, let's flip the table." *Třísk* *Prásk* "I didnť mean literally!"

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3248
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 443.65
Bank: 2,411,435.25
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 28

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník