Recenze: Neighbours From Hell (2003)

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Neighbours From Hell (2003)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » pát 06. kvě 2022 9:54:12

Her, které jsou komplet originál, je ukrutně málo. Totiž, vymyslet něco, co ještě nebylo je těžká práce, i když vás kolikrát něco napadne třeba i při běžné procházce po ulici. Jenže člověk si to nenapíše, než dojde domů tak to zapomene a pak vlastně celý zbytek života ani neví, že vymyslel něco, co ve správných rukách mohlo znamenat jackpot. Nevím, jak na tuhle hru přišli její tvůrci, ale vytvořili něco, co nikde jinde neuvidíte. A já se ptám proč? Podle mě je to brilantní hra a koncept. Po čase jí udělali i druhý díl, ale ostatní se tohoto originálního konceptu ani nedotkly. Což je dobře i špatně zároveň??? Řekl bych, že je to hlavně škoda...

Neighbours From Hell je příběh hvězdy televizního pořadu stejného názvu, Woody, za kterou hrajete vy. Pořad se týka jen vás a vašeho souseda, kterému se každé kolo vloupáte do domu (Woody si teda jen otevře dveře, takže soused si přímo říká o vloupání, pokud nezamyká) a snažíte se mu udělat co nejvíce naschválů, srandiček a blbinek. Soused však vaše nadšení z pořadu nesdílí a tak musíte všechno dělat tajně, tzn. nesmíte být v domě sousedem chycen, jinak vás "propleskne" a kolo pro vás končí - ono logicky, zaprvé jste se tam vloupali a zadruhé ho svým způsobem točíte proti jeho vůli, ale tím se hra nezabývá. Váš režisér po vás chce vlastně úplně jednoduchou věc. Co nejvyšší sledovanost. Herně to funguje tak, že ty blbinky chcete sousedovy pokud možno nejlépe vměstnat co do nejmenšího časového intervalu. Soused má totiž ukazatel "nasranosti". Vždycky, když se mu něco stane, nebo si něčeho všimne, stoupne mu nasranost do maximální výše. Napřed si zanadává a pak jde danou věc opravit do původního stavu. Pokud se mu něco stane, zatímco je ještě stále nasranej z minulého žertíku, stoupne mu nasranost do stavu, kterému osobně říkám "overdrive". Za ten máte bonusové body, které poznáte i podle toho, že soused z toho přímo nemůže popadnout dech, jak je nasranej.

Když to rozeberu na kost, tak je to logická plošinovka. Máte k dispozici 2D vyobrazení domu, ve kterém soused bydlí. Místnosti jsou v patrech, kterými procházíte pomocí dveří nahoru/dolů. Hra se dělí na epizody a ty se dělí na několik kol. V první epizodě máte k dispozici vstupní halu, koupelnu, obývací pokoj a kuchyni. Zde musíte vyrobit/vymyslet ty vtípky. V druhé epizodě máte navíc k dispozici pracovní místnost, ložnici a balkón. Ve třetí epizodě dostanete k dispozici sklep. Hra probíhá tak, že prvně se snažíte o dvě věci. 1) Naučit se v jaké posloupnosti soused dělá svoje konkrétní akce. Ze začátku to bude malé kolečko obývák-kuchyně či koupelna, ale později bude chodit po celém domě třeba i z ložnice do sklepa a ke konci třeba i jenom něco zapne, odejde a až za nějakou dobu se vrátí a teprve začne vykonávat tu akci, pro kterou zapnul onu věc. Tyhle věci musíte vysledovat. Za druhé musíte najít všechny "předměty", které vám hra nabízí. V každém kole, máte k dispozici nějaký počet předmětů a přesný počet vtípků, který tu jde udělat. Aby šlo všechno správně načasovat, musíte vědět, kde co získat a k čemu to použít, takže je na místě i taktika pokus/omyl. Ty předměty jsou běžné věci, kterými však ničíte ony "akce", které soused v tomto kole vykonává. Většina věcí je fixních (dort je pořád v kuchyni a vždycky bude a nejde ho přemístit, pouze "poškodit" nebo něco nastražit), pár věcí je více modulárních, např. kuličky jdou položit na zem do více místností, jenž je právě hlavně v pozdnějších kolech velmi důležité pro správnou sekvenci vtípků.

Aby vás soused při svých trápeních nechytil, můžete se schovat na několika místech (např. ve skříni nebo pod postel). Cílem je prostě nebýt v jedné místnosti se sousedem, takže stačí i přecházet místnosti zatímco je jinde. Hra je o tom se pořád rychle přemisťovat, abyste stihly všechno nastražit, než přijde apod. Aby vás tvůrci více znervóznili, postupně vám do cesty hodí i psa a papouška. Kolem nich se musíte (a nebo taky ne) plížit pomalu, abyste je nevzbudili, protože jinak začnou "řvát" a tím s velkým spěchem přivolají souseda k sobě.

Ty vtípky.... jelikož je to jen hra a navíc kreslená, tvůrci si mohli dovolit hodně a tak třeba elektrifikování oběti tu "jakože není životu nebezpečné". Co to je, je hlavně velmi vtipné a srandovní. Na ty věci, co se sousedovi stanou, je prostě radost se dívat a kromě klasik, které jste viděli v nějakém filmu, tu naleznete i hrstku úplně svěžích nápadů. Hra má pro mě jediný problém a to, že je krátká. Je to všehovšudy kolem 12 kol a i když plná sledovanost dává dost času zabrat, 12 je ukrutně málo. Avšak chápu, že už by bylo těžké vymyslet tunu nových vtípků apod.

Hru mám však velmi rád a vždycky po čase si ji znovu nainstaluji. Už mám tedy po letech v merku, co mám dělat, ale kdy to mám udělat, je pokaždé přemýšlení od začátku. Ale baví to.Plusy: velmi zábavné alespoň pro dosud nepolíbeného; jednoduché, ale zároveň obtížné, chcete-li si něco dokázat; jednoduché ovládání; naprosto pro všechny

Mínusy: velmi krátké; graficky by to asi mohlo být o něco lepší; trvání některých animací

Meh: Ve hře je v podstatě jedna skladba. Pokud se plížíte, tak je tišší. Pokud vás odhalí pes nebo papoušek, tak se výrazně zrychlý. Jo vlastně, znělka menu je jiná skladba, takže jsou tu dvě. Jak to tak bývá u adventur, někdy se škrábete na hlavě, proč použít tento předmět s tímto objektem, ale tady je to spíše občas, protože po sebrání předmětu máte už v hlavě, co by se s ním dalo dělat. Woody navíc na požádání nabízí i mini-nápovědu o předmětu nebo objektech.


Soused vám taky v bublině ukazuje, kterou akci bude chtít vykonat, což je dobrá nápověda.
nfh1.jpg
nfh1.jpg (10.92 KiB) Zobrazeno 277 krát


I mean... řekl bych, že normálního člověka by to mohlo i zabít, ale je to jen animák a soused toho vydrží hodně.
nfh2.pngHodnocení hráče: 76/100
Princip je na výbornou, vtípky jsou chvalitebné, obtížnost je dobrá, herní audiovizuál je dostatečný a hra je nedostatečně dlouhá. Tak.
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 3987
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 125,851.20
Bank: 3,438,036.25
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron