Recenze: Fish Fillets 1 (1997)

Recenze, návody, popisy a další přidružené ptákoviny.

Recenze: Fish Fillets 1 (1997)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » stř 24. úno 2021 12:25:30

Pojďme znovu trochu pošimrat nostalgickou vlnu českých hráčů. Fish Fillets z roku 1997 je logická hra od Altar Games, která v nejedné domácnosti dokázala skloubit hru pro staré a mladé zároveň. U nás doma to byla poslední hra, kterou se mnou a bratrem hrál i náš otec a dobře jsme se zapotili.

Fish Fillets je o dvou rybách. Malé oranžové ženského pohlaví a velké modré mužského pohlaví. jejich cílem bylo dostat se z chytře zaskládaných počítačových obrazovek pryč z místnosti, někdy i s nějakým předmětem. Obě ryby umí přemisťovat předměty po rovné ploše, a nebo zvedat na sobě předměty do vzduchu. Ocelové trubky a válce umí zvednout pouze velká ryba, což byla její jakoby speciální schopnost. Malá ryba nic speciáního neuměla, její výhodou byla pouze její malá velikost, takže se mohla dostat skrz skulinky na určitá místa, aby otevřela prostor na proplavání pro velkou rybu.

Celá hra se odehrává, sice v divných prostorách, ale hlavně kompletně jakoby ve vodě. Samozřejmě s odkazem na ryby. To ani nebylo nijak důležitou součástí hry, tou byla gravitace předmětů a smrtelnost rybek. Předměty ze vzduchu padaly a vy jste musely počkat až dopadnou. Dopadly však na ryby, zabilo je to a museli jste začít znovu. To dávalo hře trochu větší obtížnost při řešení určitých hádanek. Sem tam šlo gravitaci lehce oblafnout, například držením tyče, na kterou teprve objekt spadl, ale více méně museli hráči s gravitací počítat jako v šachách několik tahů dopředu.

Český dabing hry byl.. lehce fascinující. Žádné super známé hlasy, ale solidní dabing, prohnaný přes nějaké filtry, aby to trochu znělo, jakože jsou aktéři skutečně ve vodě. Sem tam pár vtipů (i když notně starých) hru lehce obzvláštnily a velmi lehký hudební podkres v patchované verzi také lehce pomohl navodit relax, i když hra po vás vyžadovala protáčet mozková kolečka na plný výkon. Smět se chlubit, že jste fish fillets dohráli, byla tenkrát výsada jen těch nejlepších, což něco říká o kvalitě hry.

Abych se vrátil k tomu, co je na fish fillets velmi zábavné, tak jde hlavně o ty "divné" místnosti. Řešení logických hádanek v zatopené koupelně se záchodem, místnosti s počítačem, neob třeba v antickém chrámu (bo co to bylo s těma bystama a sloupama) bylo na pohled vtipné a zábavné. To právě kolikrát podněcovalo ty pokusy o vtip mezi hlavními postavami.

Více se už o hře moc říct nedá, je to určitě hra, kterou by si každý měl raději zahrát sám a dodnes by představoval výzvu pro causal hráče. Jako takový bonus ještě podotknu, že firma Altar games tenkrát dokonce vyhlásila soutěž a prvnímu člověku, který hru úspěšně dokončil, koupila počítač. V místnosti s počítačem ve hře na to i odkazuje dabing postav, což už dnes, přes dvacet let poté, zní více komicky než většina vtipů. V roce 2004 vydavatel hru vydal jako open source a je možné si ji zadarmo zahrát i dnes. A proč taky ne? Když už ne kvůli nostalgii, tak třeba kvůli doplnění historie o českých hrách, které zažili nějaký úspěch. Hádankám zdar. Blup.


Ááá, kuchyně. Bacha na mušličku!
ff3.png



Plusy: česká hra; relativně těžká logická hra; sem tam vtipná; dobrý nápad se zasazením místností;

Mínusy: nikdo vás netáhne za ručičku, na všechno musíte přijít sami (pokud jste tedy neměli internet jako většína lidí dnes); sem tam ryba zemře i když se jí padající předmět nedotkl, což občas nešlo pořádně vysvětlit, ale jako chyba se to nezdálo;

Meh: Ach ty zákysy. Práce s mušličkou byla jedním z prvních velkých zákysů, což proti tomu kefíru, co následoval pár kol za tím, stálo za prd. Graficky je hra ok na svou dobu, dnes to není nijak super, ale ope source verze předělaná do c++ aspoň jeden krásně plynule, oproti lehce trhaným pohybům původní verze. Ta byla dokonce úplně původně pouze jako flash spouštěč, což kdo zná, ví, že to není zrovna ideální.

Hodnocení hráče: 77/100
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 186,383.35
Bank: 3,985,590.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29

Re: Recenze: Fish Fillets 1 (1997)

Příspěvekod Staga » čtv 25. úno 2021 11:54:59

Jo, rybicky si pamatuju Ne ze bych se dostala nekam dal, ale byla to psina. A muslicka teda byla podraz :D
Hrdý vůdce skupiny Spamerů. Spamu ZDAR!
Pravidla fóra - neznalost neomlouvá
Uživatelský avatar
Staga
Superlama
 
Příspěvky: 11008
Registrován: stř 04. srp 2010 0:46:24
Cash on hand: 15,867.00
Bank: 23,781,037.54
Bydliště: Hlavní město píva
Aura: 72

Re: Recenze: Fish Fillets 1 (1997)

Příspěvekod Liger » čtv 25. úno 2021 22:21:41

SteGo_Saur_CZ píše:Sem tam pár vtipů (i když notně starých) hru lehce obzvláštnily

Tak tady vůbec nemůžu souhlasit s tím, jaks to podal, ten humor na tom byl to nejlepší a doteď některé hlášky citujeme s bráchou. :D Nevím teda, jak daleko ses dostal, já časem celkem daleko (bez podvádění), ale nikdy jsem to nedohrál. Zrovna ta místnost s mluvící sochou v potopeném městě ("Vítejte ve městě" na tvém screenshotu) je naprosto legendární, tam to byla jedna perla vedle druhé. :lol: Možná ti nesedl ten humor, ale mně teda rozhodně. Taky je pravda, že jsem to hrál až o několik let později, někdy na druhém stupni základky, a ne v době kdy to vyšlo - to by mi bylo sedm, a to by na mě ty vtipy asi byly ještě příliš sofistikované. :vlna:
Obrázek
The ships hung in the sky in much the same way that bricks don't.
Pravidla lamího fórumpisu | Program na barevné přechody v BBCode, v. 2.1
Uživatelský avatar
Liger
Moderátor
 
Příspěvky: 11222
Registrován: pát 16. črc 2010 23:17:00
Cash on hand: 18,252.85
Bank: 16,785,133.75
Bydliště: Štatl
Aura: 167

Re: Recenze: Fish Fillets 1 (1997)

Příspěvekod SteGo_Saur_CZ » pát 26. úno 2021 6:23:10

Tak hrál jsem to jak to vyšlo, i mnohem později, kdy jsem to konečně dohrál a jak mám rád humor, tohle bylo suchý jako prase. A to mám rád dost velký záběr humoru, jak jarynek může potvrdit :lol:
"What do you call a marathon for pastors? A REV RUN."
"Members of the house, the band was... Showaddywaddy"
"Hmm." "Fuck." - Geralt Of Rivia
"When he said he's a positive person, he ment HIV."

Obrázek

Pravidla
Uživatelský avatar
SteGo_Saur_CZ
Administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: sob 21. dub 2012 9:54:03
Cash on hand: 186,383.35
Bank: 3,985,590.75
Bydliště: Všade kde se dají hrát hry
Aura: 29


Zpět na Herní články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron